راهنمای ایمنی برای ورزشکاران جوان

برای ورزشکاران جوان، فعالیت‌های ورزشی فراتر از بازی است. شرکت در ورزش‌ها تناسب اندام، هماهنگی و خودانضباطی فیزیکی را بهبود می‌بخشد و به کودکان فرصت‌های ارزشمندی برای یادگیری کار تیمی می‌دهد.

از آنجایی که ورزشکاران جوان هنوز در حال رشد هستند، نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتری برای آسیب هستند. عواقب زیاده روی در ورزش می تواند شامل آسیب هایی باشد که رشد را مختل می کند و ممکن است منجر به مشکلات سلامتی طولانی مدت شود.

خوشبختانه می توان از بسیاری از آسیب های ورزشی جوانان پیشگیری کرد. برخی از راه های موثرتر برای پیشگیری از این آسیب ها عبارتند از:

 • مربیگری با توجه به سن
 • آمادگی جسمانی مناسب
 • استفاده صحیح از تجهیزات

علاوه بر این، مربیان و والدین می‌توانند با ایجاد یک فضای رقابتی سالم که بر اعتماد به نفس، همکاری و تصویر مثبت از خود، تاکید می کند به جای اینکه فقط برنده شدن را مد نظر داشته باشد، از وقوع صدمات جلوگیری کنند.

تفاوت بین ورزشکاران کودک و بزرگسال

کودکان هنوز در حال رشد هستند

ورزشکار جوان نسخه کوچکتر یک بزرگسال نیست. استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های کودکان هنوز در حال رشد هستند و آنها را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهد. علاوه بر این، تفاوت های قابل توجهی در هماهنگی، قدرت و استقامت بین کودکان و بزرگسالان وجود دارد.

کودکان از نظر اندازه و بلوغ متفاوت هستند

ورزشکاران جوان در همان سن می توانند از نظر اندازه و بلوغ فیزیکی تفاوت زیادی داشته باشند.

 • دانش‌آموزان مقطع ابتدایی کمتر دچار آسیب‌های شدید در طول فعالیت‌های ورزشی می‌شوند، زیرا آنها کوچک‌تر و کندتر از ورزشکاران بزرگتر هستند.
 • با این حال، ورزشکاران دبیرستانی بزرگ‌تر، سریع‌تر، قوی‌تر و قادر به ارائه نیروهای فوق‌العاده در ورزش‌های تماسی هستند.

ممکن است به صفحات رشد کودکان آسیب وارد شود

صفحات رشد نواحی در حال رشد غضروف در انتهای استخوان های بلند هستند که در آن رشد استخوان در کودکان اتفاق می افتد. صفحات رشد ضعیف تر از رباط ها و تاندون های مجاور هستند. پیچ خوردگی مچ پا که ممکن است منجر به رگ به رگ شدن در بزرگسالان شود، می تواند منجر به شکستگی صفحه رشد جدی تری در ورزشکار جوان شود. آسیب های صفحه رشد این پتانسیل را دارد که رشد طبیعی استخوان را مختل کند.

آسیب های ورزشی رایج جوانان

آسیب های ورزشی رایج جوانان

صدمات حاد

صدمات حاد ورزشی در اثر یک ضربه ناگهانی مانند پیچ ​​خوردن، افتادن یا برخورد ایجاد می شود. آسیب های حاد شایع عبارتند از:

 • شکستن استخوان ها
 • رگ به رگ شدن (آسیب رباط)
 • کشیدگی ها (آسیب های عضلانی و تاندون ها)
 • بریدگی یا کبودی

اکثر آسیب های حاد باید توسط پزشک ارزیابی شوند. در صورت بروز جراحت، کمک های اولیه باید توسط مربیان و والدین ارائه شود. این کمک ها معمولاً شامل متد RICE است:

 • استراحت. در چند روز اول پس از آسیب از فعالیت هایی که قسمت آسیب دیده بدن را درگیر می کند خودداری کنید.
 • یخ‌. بلافاصله پس از صدمه، برای کاهش تورم، از یخ استفاده کنید. از بسته های سرد به مدت 20 دقیقه هر بار و چند بار در روز استفاده کنید. یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. از کیسه یخ استفاده کنید یا پارچه ای را بین یخ و پوست قرار دهید.
 • فشرده سازی. برای جلوگیری از تورم بیشتر، ناحیه مورد نظر را به آرامی در یک باند نرم بپیچید.
 • بالابردن. تا جایی که ممکن است در حالی که بازو، دست، ساق یا پای آسیب دیده بالاتر از قلب قرار دارد استراحت کنید.

این روش معمولا احساس درد و ناراحتی را کمتر می کند و زمان بهبودی را کاهش می دهد. کمک‌های اولیه مناسب تورم را به حداقل می‌رساند و به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دقیقی بدهد.

آسیب های استفاده بیش از حد

صدمات ناشی از استفاده بیش از حد به تدریج در طول زمان و هنگامی که یک فعالیت ورزشی به قدری تکرار می شود که قسمت هایی از بدن زمان کافی برای بهبودی ندارد رخ می دهد.

نمونه هایی از آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد عبارتند از:

 • تاندونیت آشیل
 • بیماری ازگود اشلاتر (زانو درد)
 • زانوی جامپر
 • بیماری سیور
 • شین اسپلینت
 • شکستگی تنشی استخوان
 • صدمات پرتابی آرنج

ممکن است برای مربیان سخت‌ باشد مشکلاتی که درد آن‌ها خفیف است را تشخیص دهند زیرا ورزشکاران اغلب آن را نادیده می‌گیرد. آسیب های مکرر ممکن است به شرایط استفاده بیش از حد تبدیل شود، که می تواند ورزشکار را برای بقیه فصل کنار بگذارد.

برای حفظ طولانی مدت ورزشکاران در بازی، آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد باید در اسرع وقت توسط پزشک تشخیص داده و درمان شود. والدین و مربیان باید از علائم شایع تر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد آگاه باشند. که شامل:

 • دردی که با فعالیت افزایش می یابد
 • تورم
 • تغییرات در فرم یا تکنیک
 • کاهش علاقه به تمرین

در سیستم اسکلتی عضلانی ورزشکار در حال رشد، درد ناشی از حرکت مکرر ممکن است در جایی غیر از محل واقعی آسیب ظاهر شود. به عنوان مثال، زانو درد در یک کودک یا نوجوان ممکن است در واقع درد ناشی از آسیب به لگن باشد.

چه آسیب حاد باشد یا به دلیل استفاده بیش از حد، کودکی که علائمی را نشان می دهد که ادامه دارد یا عملکرد ورزشی او را تحت تأثیر قرار می دهد باید توسط پزشک معاینه شود. هرگز نباید به کودک آموزش داده شود یا به او اجازه داده شود که درد را تحمل کند.

ضربه مغزی

ضربه مغزی می تواند در ورزش های تماسی و غیر تماسی با موارد زیر رخ دهد:

 • یک نیروی مستقیم به سر (به عنوان مثال، تماس کلاه به کلاه در طول فوتبال، یا سر زدن به توپ فوتبال)
 • کاهش ناگهانی و یا تغییر مسیر اجباری

بسیاری از ضربه های مغزی با از دست دادن هوشیاری همراه نیستند. علائم شایع عبارتند از سردرد، مشکل در تمرکز، حساسیت به نور، خستگی، مشکل در تعادل و حالت تهوع.

پس از ضربه مغزی، تا زمانی که یک متخصص اجازه بازگشت به بازی را ندهد کودک نباید تمرین یا بازی کند. ضربه دوم به سر در مرحله بهبودی ناشی از ضربه مغزی قبلی می تواند ورزشکاران را در معرض خطر عواقب عصبی جدی قرار دهد.

اغلب افراد تا ۱۰ روز پس از یک آسیب مغزی کاملاً بهبود پیدا می‌کنند، اما برخی ممکن است زودتر بهبود پیدا کنند. هنگامی که علائم برطرف می‌شوند، ورزشکار می‌تواند با یک پیشروی تدریجی و هدایت شده فعالیت ورزشی را شروع کند، تا زمانی که با پیشروی علائمی تجربه نکند. نکات مفید برای رفع ضربه مغزی (به جز زمان) اجتناب از خیره شدن به نمایشگرهای روشن، خواب کافی و اجتناب از فعالیت‌هایی که نیاز به تمرکز ذهنی یا تلاش فیزیکی زیادی دارند است.

از نظر تاریخی، ضربه مغزی به عنوان صدمات جدی تصور نمی شد. اما، در واقع، ضربه مغزی صدمات مهمی برای مغز است و برای جلوگیری از عواقب جدی نیاز به توجه دقیق دارد. هر ورزشکار جوانی که ضربه قابل توجهی به سر و گردن داشته باشد باید توسط متخصص ارتوپدی از نظر ضربه مغزی ارزیابی شود.

راهبردهای پیشگیری از آسیب های ورزشی جوانان

چندین استراتژی وجود دارد که مربیان، والدین و ورزشکاران می توانند برای جلوگیری از آسیب های ورزشی از آنها پیروی کنند. مهمتر از همه، ورزشکاران باید:

 • در شرایط فیزیکی مناسب برای انجام یک ورزش باشید (معاینه فیزیکی قبل از شرکت در ورزش می تواند در غربالگری مشکلات احتمالی بسیار مفید باشد)
 • قوانین یک ورزش را بدانید و از آن پیروی کنید.
 • استفاده از وسایل حفاظتی مناسب (مثلاً محافظ ساق پا برای فوتبال، کلاه ایمنی و محافظ بدن برای هاکی روی یخ) و کفش مناسب.
 • نحوه استفاده صحیح از تجهیزات ورزشی را بدانید.(به عنوان مثال، تنظیمات بایندینگ ها روی اسنو برد را به درستی تنظیم کنند)
 • همیشه قبل از ورزش خود را گرم کنید.
 • هیدراته بمانید.
 • زمانی که خیلی خسته هستید یا درد دارید از ورزش کردن خودداری کنید.

آسیب های ورزشی

پوشیدن لباس های محافظ مناسب برای جلوگیری از آسیب های ورزشی ضروری است.

آموزش صحیح

ورزشکاران جوان به آموزش مناسب برای ورزش نیاز دارند. آن‌ها باید تشویق شوند که برای ورزش آموزش ببینند و انتظار داشتن این که خود ورزش آن‌ها را به فرم ایده آل برساند درست نیست.

ورزشکاران جوان همچنین باید از یک برنامه آماده سازی منظم (همراه با مربی خود) با تمرینات ترکیبی که به طور خاص برای ورزش انتخابی آنها طراحی شده است پیروی کنند. علاوه بر این، یک رژیم تمرینی با وزنه با ساختار مناسب و نظارت دقیق ممکن است به جوانان کمک کند تا برای فعالیت های ورزشی آماده شوند.

توقف آسیب های ورزشی

بسیاری از آسیب‌های ورزشی در ورزشکاران جوان، به‌ویژه آسیب‌های آرنج و زانو، ناشی از فشار زیاد و مکرر بر روی واحدهای نابالغ عضلانی، تاندونی، استخوانی است. پزشکان شاهد افزایش آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد هستند زیرا بسیاری از ورزشکاران جوان تنها بر یک ورزش تمرکز می‌کنند و در تمام طول سال تمرین می‌کنند. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا با STOP Sports Injuries همکاری کرده است تا به والدین، مربیان و ورزشکاران در مورد نحوه جلوگیری از آسیب ناشی از استفاده بیش از حد آموزش دهد. نکات ویژه برای جلوگیری از صدمات ناشی از استفاده بیش از حد عبارتند از:

 • تعداد تیم هایی را که فرزندتان در یک فصل در آنها بازی می کند محدود کنید. کودکانی که در بیش از یک تیم بازی می کنند به طور ویژه در معرض خطر آسیب ناشی از استفاده بیش از حد هستند.
 • به کودک خود اجازه ندهید که در تمام طول سال یک ورزش انجام دهد. استراحت منظم و انجام ورزش های دیگر برای رشد مهارت و پیشگیری از آسیب ضروری است.

فضای رقابتی سالم

مربیان و والدین نیز مسئول ایجاد فضایی هستند که کار تیمی و روحیه ورزشی را ارتقا دهد.

ورزش جوانان باید همیشه سرگرم کننده باشد. نگرش “برنده شدن به هر قیمتی” بسیاری از والدین، مربیان، ورزشکاران حرفه ای و همسالان می تواند منجر به آسیب شود. ورزشکار جوانی که تلاش می کند انتظارات غیر واقعی دیگران را برآورده کند، ممکن است علائم هشدار دهنده آسیب را نادیده بگیرد و با درد به بازی ادامه دهد.

ورزشکاران جوان باید یاد بگیرند که با موفقیت و شکست کنار بیایند تا رویدادها را در یک چشم انداز مناسب قرار دهند. ترویج اخلاق “برنده شدن به هر قیمتی” می تواند اثرات مضر کوتاه مدت و بلندمدت بر ورزشکاران جوان تاثیرپذیر داشته باشد.

ملاحظات ویژه

ورزشکاران زن

ورزش و فعالیت های سالم برای دختران و زنان در هر سنی مناسب است. گاهی اوقات، یک ورزشکار زن که بر تناسب اندام خود تمرکز می‌کند ممکن است خیلی کم غذا بخورد یا خیلی زیاد ورزش کند. انجام این کار می‌تواند به صدمات بهداشتی بلندمدت منجر شود.

هنگامی که یک دختر یا زن جوان در رژیم غذایی یا ورزش افراط می کند، ممکن است سه بیماری مرتبط با یکدیگر ایجاد شود. این شرایط با هم به عنوان “سه گانه ورزشکار زن” شناخته می شوند.

سه شرط عبارتند از:

 • اختلال تغذیه
 • اختلال در عملکرد قاعدگی
 • پوکی استخوان زودرس (تراکم استخوان پایین برای سن)

درمان سه گانه ورزشکار زن اغلب به کمک تیمی از متخصصان پزشکی، از جمله پزشک، مربی ورزشی، یک متخصص تغذیه و یک مشاور روانشناسی نیاز دارد.

اخیراً، نگرانی در مورد کمبود انرژی که منجر به آموزش ضعیف و خطر شکستگی‌ استخوان می‌شود، فراتر از جنس مونث گسترش یافته و شامل REDS (سندرم کمبود انرژی نسبی) شده است. REDS می تواند توسط ورزشکاران تمامی جنسیت‌ها تجربه شود به ویژه ورزشکاران استقامتی که به دلیل مصرف انرژی زیاد در طول ورزش، نیاز به انرژی بالایی دارند.

استفاده از استروئید

بسیاری از ورزشکاران جوان (پسر و دختر) از استروئیدهای آنابولیک غیرقانونی برای بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می کنند. ثابت شده است که استروئیدها توده عضلانی را افزایش می دهند، اما می توانند عوارض جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی ایجاد کنند و باید از مصرف آنها اجتناب شود. اکثر استروئیدها غیرقانونی هستند و توسط سازمان های ورزشی ممنوع شده اند.

مکمل های ورزشی

بسیاری از ورزشکاران در هر سنی از مکمل های ورزشی مانند کراتین استفاده می کنند، زیرا فکر می کنند که باعث افزایش قدرت و بهبود عملکرد ورزشی می شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده مکمل های غذایی را تنظیم نمی کند. این بدان معنی است که محصولات مکمل موجود در فروشگاه ها ممکن است از نظر مقدار و کیفیت متفاوت باشند و هیچ تضمینی برای ایمنی یا خلوص وجود ندارد.

همچنین تحقیقات کافی در مورد اثرات طولانی مدت مصرف مکمل های ورزشی بر سلامتی، به ویژه در نوجوانان و کودکانی که هنوز در حال رشد هستند وجود ندارد.

مهم نیست که چه سنی یا وضعیت سلامتی دارید، همیشه قبل از مصرف مکمل های غذایی با پزشک خود مشورت کنید.

فواید شرکت در ورزش

فعالیت های ورزشی توسط جوانان به طور کلی ایمن با خطرات کم و مزایای بالا است. هدف اصلی باید مشارکت لذت بخش باشد. قرار گرفتن در معرض ورزش های رقابتی و غیررقابتی باعث رشد تناسب اندام، مهارت های حرکتی، مهارت های اجتماعی و ارزشیابی مادام‌العمر برای ورزش را تشویق می‌کند.

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

دویدن می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید، قوی تر شوید و احساس شادی بیشتری داشته باشید و هیچ زمانی بهتر از