آشنایی با 5 نوع مختلف ژیمناستیک

وقتی مردم از ژیمناستیک صحبت می کنند، معمولاً آن را به عنوان یک رشته منحصر به فرد در نظر می گیرند که شامل بسیاری از حرکات آکروباتیک است. اما واقعیت این است که ژیمناستیک به تخصص های مختلفی منشعب شده است. هر زیرمجموعه ژیمناستیک بر جنبه‌های متفاوتی مانند قدرت، چابکی، تعادل و هماهنگی تأکید دارد و در عین حال از عناصر همه استفاده می‌کند.

در این مقاله، پنج نوع مختلف ژیمناستیک و چگونگی بهره‌مندی فرزند شما از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. ژیمناستیک هنری (Artistic Gymnastics)

محبوب‌ترین نوع ژیمناستیک و بزرگ‌ترین فروشنده بلیط در المپیک است و شامل روتین‌های کوتاه 30-90 ثانیه‌ای می باشد که بر روی وسایل مختلف اجرا می‌شود. این ورزش به دو بخش مختلف مردان و زنان تقسیم می‌شود.

  • ژیمناستیک هنری زنان (WAG): شامل برنامه‌های روتینی است که روی پارالل ناهم‌سطح، چوب موازنه و حرکات زمینی انجام می‌شود. WAG همانطور که در بین مردم شناخته می شود در رویدادهای فردی و تیمی تمرین می شود و یکی از زیباترین بیان فرم، انعطاف پذیری و قدرت است.
  • ژیمناستیک هنری مردان (MAG): ژیمناستیک هنری مردان تفاوت قابل توجهی با WAG دارد و از دستگاه ها و تکنیک های کاملاً متفاوتی استفاده می کند. اسب‌های پومل، دارحلقه، میله پارالل و میله‌های بلند به‌طور برجسته در مسابقات انفرادی و تیمی به نمایش گذاشته می‌شوند.

هر دو ژیمناستیک هنری زنان (WAG) و ژیمناستیک هنری مردان (MAG) به استقامت، هماهنگی و قدرت زیادی نیاز دارند اما ژیمناستیک هنری زنان از حرکات زیبا و طراحی شده استفاده می کند در حالی که ژیمناستیک هنری مردان بیشتر بر قدرت تأکید دارد.

2. ژیمناستیک ریتمیک (Rhythmic Gymnastics)

ژیمناستیک ریتمیک (RG) در حال حاضر فقط توسط بانوان انجام می شود. همانطور که از نام آن پیداست با استفاده از حلقه، توپ، طناب و روبان حرکات زیبایی را نشان می دهد که بر انعطاف و چابکی تاکید دارد. RG به رویدادهای فردی و تیمی تقسیم می شود و معمولاً با موسیقی تمرین می شود. این فرم هنری از عناصر باله، رقص و کنترل وسایل برای به نمایش گذاشتن مهارت، استقامت و هماهنگی چشم و دست استفاده می کند.

3. ژیمناستیک ترامپولین (Trampoline Gymnastics)

در حالی که تمرین ترامپولین بخشی جدایی ناپذیر از هر برنامه ژیمناستیک است اما به عنوان یک رشته مستقل جداگانه شناخته می‌شود و در سال 2000 به صورت رسمی در بازی‌های المپیک وارد شد.  TRG به رویدادهای انفرادی، همگام و دوتایی تقسیم می شود.

4. پاور تامبلینگ (Power Tumbling)

تامبلینگ قدرتی تمرین ترامپولین را به اوج جدیدی می‌رساند و عناصری از ژیمناستیک هنری را به ترامپولین اضافه می‌کند. در این رشته، رقبا دو بار روی یک مسیر 25 متری حرکت می‌کنند و هر بار مجموعه‌ای از هشت مهارت را نشان می‌دهند. تامبلینگ قدرتی نیازمند آگاهی فضایی بسیار بالا، قدرت و هماهنگی فوق العاده برای اجرای صحیح است.

5. ژیمناستیک آکروباتیک (Acrobatic Gymnastics)

ژیمناستیک آکروباتیک بدون شک بهترین نمایش‌ قدرت و هماهنگی در ژیمناستیک است! در این سبک از هیچ تجهیزاتی استفاده نمی‌شود. تیم‌هایی متشکل از 2 تا 4 ژیمناست انواعی از حرکات آکروباتیک را اجرا می‌کنند. روتین‌های تعادلی که بر قدرت تأکید می‌کنند، روتین‌های پویا با پرتاب‌ها و در نهایت یک روتین ترکیبی که از عناصر هر دو استفاده می‌کند. ژیمناستیک آکروباتیک به دلیل حرکات هیجان‌انگیز و جسورانه‌ای که دارد شهرت زیادی کسب کرده است.

همه سبک‌های ژیمناستیک مذکور برای تمام گروه‌های سنی انجام می‌شود. اگر تمایل دارید فرزندان خود را با رشته ژیمناستیک آشنا کنید به شما توصیه می کنیم با یکی از مشاوران ما مشورت کنید تا به شما در یافتن نقطه شروع مناسب کمک کند.

باشگاه ورزشی ویوا با فضای آموزشی مناسب و مربیان مجرب آماده ارائه خدمات آموزشی به صورت گروهی،خصوصی، نیمه خصوصی و آنلاین می باشد.

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

دویدن می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید، قوی تر شوید و احساس شادی بیشتری داشته باشید و هیچ زمانی بهتر از