8 راه برای از بین بردن چربی شکمی و داشتن یک زندگی سالم تر

حفظ یک شکم صاف نه تنها ظاهر شما را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند به افزایش طول عمر شما نیز کمک کند. دور کمر بزرگتر با خطر بیشتر بیماری‌های قلبی، دیابت و حتی سرطان مرتبط است. کاهش وزن، به ویژه چربی شکم، عملکرد عروق خونی را بهبود می‌بخشد و کیفیت خواب را نیز افزایش می‌دهد.

هدف قرار دادن چربی شکم به طور خاص در هنگام رژیم غیرممکن است. اما کاهش وزن به طور کلی به کوچک شدن دور کمر شما کمک می کند. طبق گفته کری استوارت، دکترای فیزیولوژی بالینی و تحقیقاتی در دانشگاه جانز هاپکینز، کاهش وزن کلی به کاهش اندازه دور کمر کمک می‌کند و مهم‌تر از همه، به کاهش لایه خطرناک چربی احشایی کمک می‌کند. چربی احشایی نوعی چربی در حفره شکمی است که نمی‌توان آن را دید اما خطرات سلامتی را افزایش می‌دهد.

در ادامه روش‌هایی برای کاهش وزن در قسمت هایی که بیشترین اهمیت را دارد آورده شده است.

1. سعی کنید کربوهیدرات ها را به جای چربی ها محدود کنید

هنگامی که پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز اثرات کاهش وزن از طریق رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات را با رژیم غذایی کم‌چربی به مدت شش ماه مقایسه کردندکه هر کدام حاوی همان میزان کالری بود، افرادی که رژیم کم‌کربوهیدرات داشتند به طور متوسط ۱۰ پوند بیشتر از افرادی که رژیم کم‌چربی داشتند، وزن کم کردند. 28.9 پوند در مقابل 18.7 پوند.

یک مزیت اضافی رژیم کم‌کربوهیدرات این است که کیفیت کاهش وزن بالاتری تولید می‌کند.

با کاهش وزن، چربی کاهش می‌یابد، اما اغلب با کاهش بافت بدون چربی (عضله) نیز همراه است که مطلوب نیست. در هر دو رژیم غذایی، حدود ۲ تا ۳ پوند بافت بدون چربی مفید همراه با چربی کاهش یافت، که به این معنی است که درصد کاهش چربی در رژیم کم‌کربوهیدرات بسیار بالاتر بود.

2. به جای رژیم غذایی، به برنامه غذایی فکر کنید

در نهایت، شما باید یک برنامه غذایی سالم انتخاب کنید که بتوانید به آن پایبند بمانید. مزیت رژیم کم‌کربوهیدرات این است که به سادگی شامل یادگیری انتخاب‌های غذایی بهتر است و نیازی به شمارش کالری ندارد. به طور کلی، یک روش غذایی کم‌کربوهیدرات مصرف شما را از غذاهای مشکل‌زا که کربوهیدرات و شکر زیادی دارند و فیبر کمی دارند، مانند نان، نان شیرینی و نوشابه‌ها به سمت انتخاب‌های با فیبر یا پروتئین بالا، مانند سبزیجات، لوبیا و گوشت‌های سالم هدایت می‌کند.

3. تحرک داشته باشید

فعالیت بدنی به سوزاندن چربی های شکمی کمک می کند. طبق گفته دکتر استوارت: «یکی از بزرگترین مزایای ورزش این است که تأثیر زیادی بر ترکیب بدن دارد.»

به نظر می‌رسد ورزش به‌ویژه در کاهش چربی شکمی مؤثر است زیرا سطح انسولین در گردش خون را کاهش می‌دهد. که در غیر این صورت به بدن علامت می‌دهد که چربی را ذخیره کند، و همچنین باعث می‌شود کبد اسیدهای چرب را به‌ویژه از نزدیکی ذخایر چربی احشایی مصرف کند.

میزان ورزش مورد نیاز برای کاهش وزن به اهداف شما بستگی دارد. برای اکثر افراد، این می‌تواند به معنای 30 تا 60 دقیقه ورزش متوسط تا شدید به صورت روزانه باشد.

4. وزنه بزنید

افزودن تمرینات مقاومتی حتی به صورت متوسط به تمرینات هوازی کمک می‌کند تا توده عضلانی بدون چربی بسازید، که این امر باعث می‌شود در طول کل روز، هم در حالت استراحت و هم در حین ورزش کالری بیشتری بسوزانید.

5. محصولات  را بررسی کنید

برندها را مقایسه و بررسی کنید. به عنوان مثال، برخی از ماست‌ها ادعا می‌کنند که کم‌چرب هستند، اما نسبت به بقیه کربوهیدرات و قند افزوده بیشتری دارند. غذاهایی مانند سس، مایونز و چاشنی‌های سالاد اغلب حاوی مقدار زیادی چربی و کالری هستند.

6. از غذاهای فرآوری شده فاصله بگیرید

مواد افزوده به محصولات بسته‌بندی شده و مواد خوراکی اغلب شامل چربی‌های اشباع شده، شکر افزوده شده و نمک یا سدیم زیاد است. سه موردی که کاهش وزن را دشوار می کند.

7. به سایز لباستان بیشتر توجه کنید تا خواندن عدد وزن روی ترازو

با اضافه کردن توده عضلانی و کاهش چربی، عدد ترازو شما ممکن است تغییر چندانی نداشته باشد، اما شلوار شما گشادتر خواهد شد. این نشانه پیشرفت بهتری است. دور کمر باید کمتر از 35 اینچ برای زنان و کمتر از 40 اینچ برای مردان باشد تا خطرات بیماری‌های قلبی و دیابت کاهش یابد.

8. وقتتان را با دوستانی که به سلامتی خود توجه می‌کنند بگذرانید

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر دوستان و خانواده‌ شما به مراقبت از سلامتی خود اهمیت بدهند، احتمالاً از سبک زندگی سالم‌تری برخوردار خواهید بود و بیشتر ورزش خواهید کرد.

حفظ کاهش وزن

حفظ کاهش وزن

مزایای حفظ کاهش وزن اگرچه کاهش وزن برای بسیاری از افراد دشوار است، حفظ وزن کاهش یافته حتی چالش‌برانگیزتر است. اکثر افرادی که وزن زیادی

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

10 مزیت شگفت انگیز دویدن

دویدن می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید، قوی تر شوید و احساس شادی بیشتری داشته باشید و هیچ زمانی بهتر از