9 مزیت یوگا

اگر امروز حرکت یوگای سگ رو به پایین (downward dog) خود را انجام داده اید، احتمالاً احساس آرامش بیشتری دارید. صرف نظر از سطح تخصص شما در یوگا، اگر به طور منظم تمرین می کنید می توانید در سرتاسر بدن خود احساس بهتری داشته باشید.

یوگا فواید سلامت جسمی و روانی را برای افراد در هر سنی ارائه می دهد. و اگر در حال گذراندن یک بیماری، بهبودی پس از جراحی یا زندگی با یک بیماری مزمن هستید، یوگا می تواند بخشی جدایی ناپذیر از درمان شما باشد و به طور بالقوه درمان را تسریع کند.

یک درمانگر یوگا می‌تواند با بیماران کار کند و برنامه‌های فردی را تنظیم کند که با درمان‌های پزشکی و جراحی آنها همراه باشد. به این ترتیب یوگا می تواند از روند درمان حمایت کند و به فرد کمک کند تا علائم را با تمرکز بیشتر و ناراحتی کمتر تجربه کند.

1. یوگا قدرت، تعادل و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد.

حرکات آهسته و تنفس عمیق باعث افزایش جریان خون و گرم کردن ماهیچه ها می شود، در حالی که گرفتن ژست می تواند باعث افزایش قدرت شود.

 • امتحان کنید: ژست درخت (Tree Pose)
  روی یک پا تعادل داشته باشید، در حالی که پای دیگر را روی ساق پا یا بالای زانو (اما هرگز روی زانو قرار ندهید) در زاویه‌ی ۹۰ درجه نگه دارید. سعی کنید در حالی که به مدت یک دقیقه تعادل خود را حفظ می کنید روی یک نقطه مقابل خود تمرکز کنید.

2. یوگا به تسکین کمردرد کمک می کند.

یوگا برای کاهش درد و بهبود تحرک در افراد مبتلا به کمردرد به همان اندازه که کشش کمک کننده است مفید است. کالج پزشکان آمریکا یوگا را به عنوان اولین درمان برای کمردرد مزمن توصیه می کند.

 • امتحان کنید: ژست گربه-گاو (Cat-Cow Pose)
  روی چهار دست و پا قرار بگیرید، کف دست ها را زیر شانه ها و زانوها را زیر باسن قرار دهید. ابتدا در حالی که شکمتان را به سمت زمین پایین می‌آورید نفس بکشید. سپس، در حالی که ناف خود را به سمت ستون فقرات خود می کشید، بازدم کنید و ستون فقرات خود را مانند گربه‌ای که در حال کشش است قوس دهید.

3. یوگا می تواند علائم آرتریت را کاهش دهد.

بر اساس بررسی جانز هاپکینز از 11 مطالعه اخیر، نشان داده شده است که یوگا ملایم برخی از ناراحتی های مفاصل حساس و متورم را برای افراد مبتلا به آرتریت کاهش می دهد.

4. یوگا برای سلامت قلب مفید است.

تمرین منظم یوگا ممکن است سطح استرس و التهاب سراسر بدن را کاهش دهد و به سلامت قلب کمک کند. چندین عامل مؤثر در بیماری قلبی، از جمله فشار خون بالا و اضافه وزن را می توان از طریق یوگا نیز برطرف کرد.

 •  امتحان کنید: ژست سگ رو به پایین (Downward Dog Pose)
  روی چهار دست و پا قرار بگیرید، سپس انگشتان پای خود را به زیر بکشید و استخوان لگن خود را بالا بیاورید تا به شکل مثلث در بیایید. زانوهای خود را خم کنید و ستون فقرات و دنبالچه خود را بلند کنید.

5. یوگا شما را آرام می‌کند تا بهتر بخوابید.

تحقیقات نشان می‌دهد که یک روتین یوگای مداوم قبل از خواب می‌تواند به شما کمک کند تا به حالت روحی مناسبی برسید و بدن خود را برای خوابیدن آماده کنید.

 • امتحان کنید: ژست پاهای بالا در کنار دیوار (Legs-Up-the-Wall Pose)
 • با سمت چپ خود رو به دیوار بنشینید، سپس به آرامی به سمت راست بپیچید و پاهای خود را بالا بیاورید تا به دیوار تکیه دهید، پشت خود را روی زمین و استخوان های لگن خود را نزدیک به دیوار نگه دارید. می توانید 5 تا 15 دقیقه در این حالت بمانید.

6. یوگا می تواند به معنای انرژی بیشتر و خلق و خوی روشن تر باشد.

ممکن است پس از ورود به یک روال تمرین یوگا، احساس انرژی ذهنی و جسمی بیشتر، افزایش هشیاری و اشتیاق و کمتر شدن احساسات منفی را تجربه کنید.

7. یوگا به شما کمک می کند استرس را مدیریت کنید.

شواهد علمی نشان می دهد که یوگا از مدیریت استرس، سلامت روان، تمرکز حواس، تغذیه سالم، کاهش وزن و خواب با کیفیت حمایت می کند.

 • امتحان کنید: ژست جسد (Corpse Pose)
  در حالی که اندام های خود را به آرامی دراز کرده اید، دور از بدن کف دست ها رو به بالا قرار دهید. سعی کنید هنگام نفس کشیدن عمیق ذهن خود را پاک کنید. می توانید این حالت را به مدت 5 تا 15 دقیقه نگه دارید.

8. یوگا شما را با یک جامعه حمایت‌کننده ارتباط می‌دهد.

شرکت در کلاس های یوگا می تواند احساس تنهایی را کاهش دهد و محیطی را برای درمان و حمایت گروهی فراهم کند. حتی در طول جلسات انفرادی، احساس تنهایی کاهش می یابد، زیرا فرد به عنوان فردی منحصر به فرد شناخته می شود، به او گوش داده و در ایجاد یک برنامه یوگا شخصی شرکت می کند.

9. یوگا باعث ارتقاء مراقبت از خود می شود.

فواید ورزش

فواید ورزش

همه ما قبلاً بارها شنیده‌ایم که ورزش منظم برای شما مفید است و می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما اگر شما هم ممکن